Zaoferowana cena jest ceną prawidłową bez względu na sposób jej obliczenia, jeśli będzie rozliczana ryczałtowo

Ryczałtowy charakter ceny nie zwalnia wykonawców z obowiązku składania ofert, których treść w pełni odpowiadała będzie wymaganiom zamawiającego i potwierdzała zgodność ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia w zakresie wymaganym w tym dokumencie, również w odniesieniu do przygotowanego kosztorysu ofertowego.

Tylko niemożność zawarcia prawnie skutecznej umowy może stanowić podstawę do unieważnienia postępowania

Przyczyną unieważnienia postępowania nie może być możliwość lepszego, sprawniejszego przeprowadzenia postępowania przez zamawiającego lub opisania warunków udziału w tym przetargu.

Orzeczenia KIO okiem eksperta

Po ogłoszeniu orzeczenia przez Krajową Izbę Odwoławczą możliwe są różne scenariusze. Jakie czynności powinien podjąć zamawiający, a jakie możliwości ma wykonawca, żeby wyegzekwować wykonanie wyroku? Odpowiedzi na te pytania udzieliła nam Bernadetta Tarnowska, radca prawny specjalizujący się w zamówieniach publicznych. 

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień wejdzie w życie na początku 2013 r.

Już na początku 2013 r. możemy się spodziewać wejścia w życie nowelizacji ustawy Pzp, wprowadzającej do polskiego systemu tzw. dyrektywę obronną.

Najnowsza opinia prawna UZP: Egzekwowanie wykonywania orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej

Ustawa Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa Pzp) nie przewiduje terminu, w jakim zamawiający zobowiązany jest wykonać wyrok Krajowej Izby Odwoławczej (dalej: KIO). A zatem zamawiający nie jest zobligowany do podjęcia wskazanych w sentencji czynności już po ogłoszeniu wyroku. Wynika to z tego, że w pewnych sytuacjach, aby prawidłowo wykonać wyrok, zamawiający powinien mieć możliwość zapoznania się z uzasadnieniem orzeczenia i motywami, którymi kierowała się Izba, wydając określone rozstrzygnięcie. Może to nastąpić dopiero po doręczeniu wyroku wraz z uzasadnieniem.

Korzystanie z zasobów podmiotu trzeciego może przybrać różne formy

Oddanie do dyspozycji przez podmiot trzeci zasobów wiedzy i doświadczenia łączy się z koniecznością uczestniczenia tego podmiotu w realizacji zamówienia. Uczestnictwo to jednak może mieć dowolną, dozwoloną prawem formę, np. podwykonawstwa, doradztwa czy konsultacji.

Informacje dotyczące nazwy podmiotu udostępniającego zasoby wiedzy i doświadczenia nie stanowią tajemnicy przedsiębiorstwa

Wyjaśnienia złożone przez wykonawców, uzasadniające zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa, powinny być precyzyjne i jasne, tajemnicy przedsiębiorstwa, jako wyjątku od zasady jawności postępowania, nie można bowiem domniemywać.

Druga szansa wykluczonych wykonawców w przetargu na przebudowę Mostu Grota

GDDKA rozpoczęła ponowną ocenę wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu na projektowanie i przebudowę Mostu Grota Roweckiego w Warszawie. Udział w niej biorą dwa podmioty wykluczone wcześniej z postępowania na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 1a ustawy Prawo zamówień publicznych. W ciągu miesiąca zostanie ogłoszony wynik ponownej prekwalifakcji. Podpisanie umowy planowane jest na kwiecień 2013 r., a zakończenie budowy po 27 miesiącach.