WYDANIE ONLINE

Obecnie w związku z  obowiązkową elektronizacją zamówień, których wartość przekracza próg unijny, powstaje wiele wątpliwości na tle złożenia podpisu elektronicznego. W toku jednej z rozpraw skład orzekający przyglądał się prawidłowości złożonego podpisu elektronicznego w kontekście użytego algorytmu. Sprawdź, jak to zweryfikować i nie narazić się na zarzuty ze strony pozostałych uczestników postępowania.  Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 10 grudnia 2018 r. (sygn. akt KIO 2428/18)

czytaj więcej »

Pytanie: Ofertę wykonawcy (o nowej nazwie wymienionej w ofercie i KRS-e) podpisała osoba na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez wykonawcę o starej nazwie. Zmiana nazwy wykonawcy nastąpiła 10.08.2018 r. Pełnomocnictwo wystawione jest z datą 09.08.2018 r. Termin składania ofert wyznaczono na 20.08.2018 r., oferta do zamawiającego wpłynęła 20.08.2018 r. Czy w tej sytuacji muszę wystąpić do wykonawcy, aby dostarczył pełnomocnictwo wystawione przez wykonawcę o nowej nazwie obowiązującej od 10.08.2018 r.?

czytaj więcej »

ProblemCzy można uznać doświadczenie wykonawcy, jeśli zostało zdobyte w ramach spółki cywilnej? W postępowaniu złożył ofertę wykonawca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą - Pan X. W wykazie usług, mających potwierdzić doświadczenie, wskazał 3 usługi, które, jak wynika z referencji, były zrealizowane przez Pana X i Panią X jako wspólników spółki cywilnej. Pan X i Pani X to najprawdopodobniej małżeństwo lub rodzeństwo, nie ma to znaczenia dla sprawy, niemniej jednak w niniejszym postępowaniu Pani X została wskazana jako osoba skierowana do realizacji zamówienia (jako jedna z kilku osób) - kierownik zespołu konserwatorskiego. W zrealizowanych wcześniej zamówieniach Pani X także kierowała zespołem konserwatorskim (tak wynika z opisu doświadczenia osób oraz z referencji). Czyli zmiana polega na tym, że kiedyś oboje Państwo X prowadzili działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, teraz tylko taką działalność prowadzi Pan X, natomiast Pani X jest jedną z osób realizujących zamówienie. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 4 maja 2017 r. (sygn. C-387/14), „(...) gdy wykonawca polega na doświadczeniu grupy wykonawców, której był członkiem, doświadczenie to należy oceniać w zależności od konkretnego zakresu udziału tego wykonawcy, a więc jego faktycznego wkładu w prowadzenie działań, które były wymagane od tej grupy w ramach danego zamówienia publicznego”. Zatem wykonawca biorący indywidualnie udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego może polegać na doświadczeniu grupy wykonawców w zakresie, w jakim uczestniczył w realizacji zamówienia publicznego. Niniejszy przedmiot zamówienia dotyczy konserwacji dzieł sztuki, taki sam zakres jest w usługach znajdujących się w wykazie usług. Przedmiot zamówienia jest raczej jednorodny, stąd trudno przypisać któremuś ze wspólników jakiś zakres. Czy w tej sytuacji należy uznać doświadczenie w- Pana X?

czytaj więcej »

Przepisy ustawy Pzp zobowiązują instytucję zamawiającą do określenia wymogów zatrudnienia na umowę o pracę, w sytuacji gdy przedmiotem zamówienia są usługi lub roboty budowlane. Czy prawidłowe jest wskazanie minimalnej liczby osób zatrudnionych do realizacji konkretnego zamówienia? Czy zamawiający może w taki właśnie sposób wypełnić wolę ustawodawcy? Sprawdź, jakie stanowisko zajął w tym zakresie prezes  UZP.

czytaj więcej »

ProblemCzy karę umowną za przekroczenie terminu wykonania w robotach budowlanych wyliczamy od całości zamówienia, czy tylko od części niezrealizowanej (umowa zawarta zgodnie z Pzp)?

czytaj więcej »

Stosownie do treści przepisu art. 144 ust. 1b ustawy Pzp zakazana jest zmiana umowy, która prowadziłaby do zmiany charakteru umowy. Jak należy rozumieć pojęcie charakter umowy, w jakiej sytuacji mogłoby dojść do zmiany charakteru umowy? Czy np. aneksowanie umowy o roboty budowlane na podstawie art. 144 ust. 6 ustawy Pzp o prace rodzajowo inne (niewymienione w umowie podstawowej) jest zmianą charakteru umowy?

czytaj więcej »

ProblemProszę o informację w następującej kwestii: dotychczasowy wykonawca umowy o realizację zamówienia publicznego (podpisanej po przeprowadzeniu postępowania w trybie przetargu nieograniczonego) będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (na podstawie wpisu do CEIDG) oświadczył nam, że ma zamiar zamknąć (zlikwidować) swoją działalność w Polsce i zarejestrować nową działalność w Czechach - w związku z czym oczekuje od nas przygotowania aneksu dotyczącego zmiany wykonawcy umowy (realizacja umowy planowo ma zakończyć się w 2019 roku). Czy taka zmiana umowy w zakresie wykonawcy jest w ogóle dopuszczalna? Będzie to teoretycznie ta sama osoba fizyczna, która otworzy nową działalność gospodarczą poza terenem naszego kraju - czy możemy dokonać zmiany umowy w tym zakresie?

czytaj więcej »

ProblemCzy w postępowaniu o zamówienie publiczne na roboty budowlane - przy założeniu, że cena oferty jest ceną ryczałtową - można przewidzieć możliwość udzielenia zamówień uzupełniających na podstawie art. 67 ust. pkt 6 ustawy Pzp, do 30% wartości zamówienia podstawowego, po wyszczególnieniu, co to zamówienie będzie obejmowało?

czytaj więcej »

var OneSignal = window.OneSignal || []; OneSignal.push(function() { OneSignal.init({ appId: "b6f0e697-2d0e-41fd-aa3b-ffa51a992cab", }); });