WYDANIE ONLINE

Prace nad nową ustawą Pzp trwają i budzą wiele dyskusji. Na początku kwietnia opublikowano kolejną wersję aktu, uwzględniającą przeprowadzone konsultacje społeczne i międzyresortowe. Kontrowersje wywołało przede wszystkim wprowadzenie istotnych ograniczeń odnoszących się do możliwości reprezentacji stron postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą. W tej kwestii wypowiedziało się Ogólnopolskie Stowarzyszenie Konsultantów Zamówień  Publicznych, skupiające przedstawicieli środowiska zamówień publicznych, będące patronem „Zamówień Publicznych w Orzecznictwie”. Warto zapoznać się z wyrażoną w tym zakresie opinią i zidentyfikowanymi ryzykami, jakie niesie za sobą ewentualne wprowadzenie tej spornej regulacji.

czytaj więcej »

Spory na tle istoty terminu związania ofertą trwają nieustannie. Co więc zrobić z ofertą, której termin związania samoczynnie upłynął. Wydawać by się mogło, że kwestia ta została rozwiązana, jednak jak wskazuje omawiana uchwała, jest wręcz przeciwnie. Co więcej, brak akceptacji dla przyjętej ścieżki działania pochodzi ze strony kontrolerów z UZP. Sprawdź, jak bronić się w przypadku otrzymania tego rodzaju zarzutów i jakie postępowanie jest prawidłowe. Przytaczamy także wachlarz orzeczeń, które wzmocnią argumentację, jeżeli taka będzie potrzebna.

czytaj więcej »

Regulacje ustawy Pzp wskazują, że wykonawca zobowiązany jest do złożenia dokumentów aktualnych. Czy w sytuacji, gdy takie dokumenty zostały wystawione po upływie terminu składania ofert, zasadne było złożenie wstępnego oświadczenia o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu. Sprawdź, jaką argumentację w takiej sytuacji przyjął podmiot zamawiający i czy spotkała się ona z uznaniem składu orzekającego, rozpatrującego zgłoszone zastrzeżenia od wyniku kontroli.

czytaj więcej »

ProblemZamawiający wymaga w siwz, aby wykonawca był ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej związanej z przedmiotem zamówienia, na sumę gwarancyjną nie mniejszą niż 70 mln zł. Czy w takiej sytuacji wykonawca może oprzeć się na zdolności podmiotu trzeciego i "pożyczyć" jego ubezpieczenie?

czytaj więcej »

ProblemCzy zamawiający w przetargu nieograniczonym na zakup samochodu ciężarowego może wymagać od wykonawców podania w ofercie dwóch kosztów zakupu: jeden na zakup w formie leasingu operacyjnego, a drugi zakup opłacony gotówkowo w całości?

czytaj więcej »

var OneSignal = window.OneSignal || []; OneSignal.push(function() { OneSignal.init({ appId: "b6f0e697-2d0e-41fd-aa3b-ffa51a992cab", }); });