WYDANIE ONLINE

Zamawiający jest zobowiązany wszcząć postępowanie wyjaśniające, jeżeli cena, koszt lub ich istotne części składowe opisane w ofercie wykonawcy wydadzą mu się rażąco niskie oraz wzbudzą jego wątpliwości co do możliwości właściwego wykonania przedmiotu zamówienia. Regulacja ta jest często wykorzystywana przez wykonawców, którym nie udało się wygrać przetargu i uzyskać zamówienia. Zarzucają wygranemu wykonawcy rażące zaniżenie cen, a instytucji zamawiającej przyjęcie najniższej oferty,  pomimo (ich zadaniem) braku realnej możliwości należytego wykonania zamówionej usługi. Powyższe z przyczyn oczywistych pociąga za sobą również zarzut naruszenia zasady uczciwej konkurencji. Czy jednak w każdym wypadku, gdy zwycięzca przetargu oferuje niższą cenę od konkurencji, dopuszcza się nieetycznego zachowania? Na to pytanie znajdziemy odpowiedź w najnowszym wyroku Krajowej Izby Odwoławczej.

czytaj więcej »

Pełnomocnictwo do złożenia oferty w postępowaniu to jeden z kluczowych dokumentów. W dobie wymogu składania elektronicznej oferty na tle dokumentu stanowiącego umocowanie rodzi się wiele wątpliwości. Jaką postać powinno przybrać pełnomocnictwo, aby można je było uznać za prawidłowe? Czy może być złożone w postaci podpisanego skanu dokumentu? Jaką rolę odgrywa poświadczenie notarialne? Poznaj orzecznictwo w tym zakresie i uniknij błędów skutkujących koniecznością odrzucenia oferty.

czytaj więcej »

ProblemWykonawca złożył ofertę w cenie, która została zakwestionowana przez Zamawiającego, jako rażąco niska i wezwał do jej wyjaśnień w trybie art. 90 ust. 1 ustawy Pzp. W wyjaśnieniach tych wykonawca wskazał między innymi w sposób ogólny liczbę pracowników przewidzianych do wykonania przedmiotu zamówienia oraz ich wynagrodzenie brutto z narzutami ZUS. Wykonawca ten również w sposób ogólny wskazał koszty swoich materiałów bez wchodzenia w szczegółowy ich wykaz. Zamawiający przyjął te wyjaśnienia za wystarczające i dokonał wyboru oferty tego wykonawcy. Jako przedsiębiorca, który złożył ofertę ocenioną, jako druga w kolejności złożyłem odwołanie do KIO na zbyt ogólne wyjaśnienia powyższego wykonawcy. Rozprawa się jeszcze nie odbyła, ale już po wniesieniu odwołana do KIO wykonawca, którego oferta jest kwestionowana, wniósł odpowiedź na moje odwołanie wskazując nagle dodatkowe czynniki mające przemawiać na korzyść jego oferty, tj. w zakresie kosztów robocizny nagle wskazał, że przewiduje zatrudnienie osób z orzeczoną niepełnosprawnością, dzięki temu będzie możliwe dodatkowe zredukowanie kosztów zatrudnienia o dofinansowanie z PFRON. W związku z powyższym powstaje pytanie: Czy wykonawca ma prawo do wprowadzenia do swoich wcześniejszych wyjaśnień ceny, które stały się dla Zamawiającego podstawą wyboru jego oferty, nowych okoliczności, których wcześniej nie podnosił? Innymi słowy czy KIO rozpoznając odwołanie może przyjąć te nowe, udzielone już po wyborze oferty, wyjaśnienia jako dowód?

czytaj więcej »

var OneSignal = window.OneSignal || []; OneSignal.push(function() { OneSignal.init({ appId: "b6f0e697-2d0e-41fd-aa3b-ffa51a992cab", }); });