WYDANIE ONLINE

W celu wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu wykonawcy mogą się powoływać na potencjał podmiotów trzecich, pod warunkiem że udostępnienie zasobów jest realne. Jak daleko może posunąć się zamawiający w badaniu oświadczeń i dokumentów wykonawcy, który podpiera się obcym potencjałem. Tej sprawie przyjrzał się Prezes UZP podczas jednej z prowadzonych kontroli uprzednich.

czytaj więcej »

ProblemZgodnie z wezwaniem z art. 26ust. 2 ustawy Pzp wykonawca przedłożył: wykaz wykonanych robót budowlanych, referencje na potwierdzenie należytego wykonania roboty wskazanej w ww. wykazie, wykaz osób skierowanych do realizacji zamówienia. W wykazie robót wykonawca nie wpisał, że wykonał pokrycie dachowe z dachówki, tylko zawarł ogólne stwierdzenie „remont dachu”. Tym samym z wykazu nie wynika spełnianie warunku udziału w postępowaniu. Wykonanie pokrycia dachowego z dachówki potwierdzają jednak referencje, w których jest to wprost wyartykułowane. Podobna sytuacja jest z warunkiem dotyczącym wymagań od osób skierowanych do realizacji zamówienia. Wykonawca w wykazie osób nie wpisał, że osoby przynależą do właściwej izby samorządu zawodowego, ale dołączył kserokopie zaświadczeń o przynależności tych osób do właściwych izb. Czy zamawiający ma prawo stwierdzić, że wykonawca spełnia warunki, czy powinien zastosować art. 26 ust. 3 ustawy Pzp i wezwać wykonawcę do uzupełnienia wykazu robót oraz wykazu osób?

czytaj więcej »

Elektronizacja postępowań o zamówienia publiczne – ułatwienie, które w praktyce nastręcza problemów zarówno instytucjom zamawiającym, jak też wykonawcom startującym w przetargach. Większość z zamawiających stosuje już w praktyce komunikację elektroniczną, jednak z uwagi na wartość zamówienia wiele podmiotów nie jest do tego zobowiązanych. Kiedy więc instytucje zamawiające muszą prowadzić postępowanie w formie elektronicznej? Z jakimi obowiązkami oraz uprawnieniami po stronie zamawiających i wykonawców wiąże się ten sposób komunikacji? Kiedy ustawodawca przewiduje wprowadzenie w pełni zelektronizowanego systemu zamówień? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

czytaj więcej »

ProblemPrzedmiotem zamówienia jest pełnienie funkcji inżyniera kontraktu. W postępowaniu wpłynęła jedna oferta. Ofertę złożył wykonawca, który wcześniej – w ramach oddzielnego zlecenia - sporządził dla zamawiającego program funkcjonalno-użytkowy. Dokument ten będzie stanowił element SIWZ w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na budowę w formule „zaprojektuj i wybuduj”, w trakcie realizacji którego nadzór pełnić będzie ww. inżynier. Zamawiający, wszczynając postępowanie przetargowe na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu, będąc świadomy, że ewentualny udział tego wykonawcy (jeżeli złoży ofertę) może prowadzić do zakłócenia konkurencji, zamieścił program funkcjonalno-użytkowy na swojej stronie internetowej, czyniąc go tym samym elementem SIWZ. Uczynił to w celu zapewnienia wszystkim potencjalnym wykonawcom maksimum informacji o zakresie zamówienia na budowę. Czy ww. wykonawca podlega wykluczeniu z postępowania na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 19)? Czy mamy wezwać wykonawcę do wykazania, że jego udział nie zakłócił konkurencji? W naszej ocenie fakt złożenia tylko jednej oferty i to jeszcze przez ww. wykonawcę znacznie komplikuje uzasadnienie braku zakłócenia konkurencji.

czytaj więcej »

ProblemCzy w postępowaniu w trybie z wolnej ręki powyżej progu można przesłać zaproszenie oraz JEDZ do wykonawcy za pośrednictwem poczty email ?

czytaj więcej »

ProblemCzy Zamawiający powinien uznać oświadczenie Wykonawcy o przynależności do grupy kapitałowej złożone i datowane wraz z ofertą (data wcześniejsza niż informacja z otwarcia umieszczona na stronie Zamawiającego), czy powinien go wezwać do uzupełnienia takiego oświadczenia?

czytaj więcej »

var OneSignal = window.OneSignal || []; OneSignal.push(function() { OneSignal.init({ appId: "b6f0e697-2d0e-41fd-aa3b-ffa51a992cab", }); });