WYDANIE ONLINE

Jeśli zastrzeżone dokumenty i oświadczenia nie stanowią ogólnych informacji, powtarzalnych w wielu postępowaniach, znanych ogólnie branży, ale opracowane zostały w sposób autorski, odpowiadający zindywidualizowanym potrzebom zamawiającego, wówczas można je zastrzec jako tajemnicę przedsiębiorstwa.Jednak wykonawca musi wykazać, że dokonał wszelkich starań, aby pozostały one poufne.  Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 15 lutego 2021 r.; sygn. akt KIO 158/21

czytaj więcej »

Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych, której regulacje obowiązują od 1 stycznia 2021 r., wprowadziła pełną elektronizację postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Dotychczas wymogiem tym objęte były tylko procedury o wyższej wartości – przekraczające próg unijny. W obecnym stanie prawnym dotyczy to również procedur o wartości mniejszej niż wskazane progi, do których zastosowanie znajdują regulacje o zamówieniach publicznych. Jakie są najważniejsze elementy związane z ofertą elektroniczną i w jakiej formie powinna zostać złożona, aby była ważna – omawiamy poniżej.

czytaj więcej »

ProblemPrzeprowadzony został przetarg nieograniczony na roboty budowlane. Aktualnie zamówienie znajduje się w fazie realizacji robót. W toku prac pojawiła się konieczność wymiany futryn zamiast ich malowania przewidzianego w SIWZ. Zakładając zlecenie tych prac, wartość wynagrodzenia wzrosłaby o około 10.000,00 zł. Czy istnieje możliwość zlecenia tych prac dotychczasowemu wykonawcy i ewentualnie na jakiej podstawie?

czytaj więcej »

ProblemZamierzamy przeprowadzić postępowanie na wymianę węzłów cieplnych w swojej siedzibie. Dokumentacja projektowa została uzgodniona z firmą dostarczającą ciepło w celu zapewnienia kompatybilności projektowanych rozwiązań z istniejącą siecią oraz odebrana w zeszłym roku. Wszelkie zmiany w projekcie wymagają ponownego uzgodnienia z dostawcą ciepła, który może nie wyrazić zgody na instalację zaproponowanych w najkorzystniejszej ofercie równoważnych rozwiązań. W związku z powyższym proszę o wyjaśnienie, czy należy przewidzieć taki przypadek w umowie i czy może być on podstawą np. do zmiany wynagrodzenia wykonawcy wybranego w postępowaniu (przewiduje się wynagrodzenie ryczałtowe)?

czytaj więcej »

ProblemJako gmina chcielibyśmy zorganizować koncert wybranego wykonawcy wraz z obsługą całej imprezy. Czy możemy bez stosowania ustawy Pzp wybrać wykonawcę, a obsługę zlecić w zapytaniu ofertowym? Czy dopuszczalne jest podzielenie obsługi na odrębne usługi: np. gastronomiczną, oświetlenie sceny, wesołe miasteczko? Jak oszacować wartość takiego zamówienia?

czytaj więcej »

ProblemCzy w trybie negocjacji bez ogłoszenia w nowej ustawie Pzp istnieje obowiązek informowania prezesa UZP o wszczęciu negocjacji bez ogłoszenia powyżej progów unijnych? Czy ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy z art. 208 ust. 2 ustawy Pzp w postępowaniu powyżej progów unijnych to ogłoszenie o dobrowolnej przejrzystości ex ante w Dz. Urz. UE? W tym ogłoszeniu jest miejsce na wpisanie, z kim zawarliśmy umowę i kiedy, a to przecież zupełnie nie ten etap procedury.

czytaj więcej »

ProblemCzy jeżeli zamawiający w SIWZ i ogłoszeniu o zamówieniu zawarł przesłankę art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy Pzp, to musi z niej skorzystać w sytuacji, kiedy ofertę złożył wykonawca, który nie wykonał wcześniejszej umowy w sprawie zamówienia publicznego, czy też jest to czynność w takim wypadku obligatoryjna. Przepis art. 25 ust. 5 mówi, że zamawiający może wykluczyć wykonawcę.

czytaj więcej »

var OneSignal = window.OneSignal || []; OneSignal.push(function() { OneSignal.init({ appId: "b6f0e697-2d0e-41fd-aa3b-ffa51a992cab", }); });