WYDANIE ONLINE

Wprowadzenie w błąd zamawiającego może mieć charakter celowy lub wynikać z lekkomyślności. W postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego zjawiska te odnotowywane są stosunkowo często. Czasami jedyną szansą na wykrycie nieprawdziwych informacji jest działanie konkurentów. Taka sytuacja miała miejsce w omawianym poniżej przypadku. Sprawdź, jakich działań dopuścił się wykonawca, i zachowaj czujność.

czytaj więcej »

ProblemW SIWZ zapisano, że przedmiot zamówienia obejmuje część A, część B i część C, ale w ogłoszeniu zapisano brak podziału na części. Zamiarem zamawiającego jest wyłonienie w przetargu firmy, która wykona wszystkie te części. Podział podyktowany jest terminami (płatność wynika z dotacji i środków własnych) oraz miejscem wykonania. Pytanie od wykonawcy: W związku z opublikowanym zapytaniem prosimy o umożliwienie składania ofert częściowych z podziałem na część A oraz części B i C. Zgodnie z zapisem w SIWZ zamawiający podzielił zamówienie na części, jednak brak możliwości składania ofert częściowych jest równoważny z brakiem takiego podziału. W związku z tym, że nie występują punkty styku pomiędzy częścią A a częściami B i C, nie widzimy żadnego uzasadnienia dla braku takiego podziału. Wykonawca zwrócił się o podział części A postępowania i umożliwienie złożenia osobnych ofert częściowych obejmujących część A1 - zasilacz UPS, część A2 - agregat prądotwórczy wraz z wykonaniem przyłącza z rozdzielni do agregatów. Jak powinien zachować się zamawiający: podtrzymać zapisy SIWZ, czy umożliwić składanie wykonawcom ofert częściowych? Wykonawca powołał się na opinię UZP.

czytaj więcej »

O ile można udostępnić część potencjału sprzętowego w postaci niektórych spośród posiadanych pojazdów specjalistycznych, maszyn, urządzeń, narzędzi, o tyle nie da się uchwycić, na czym miałoby polegać udostępnienie części wiedzy i doświadczenia, które dzięki prowadzonej działalności osiągnęły określony poziom zaawansowania.

czytaj więcej »

ProblemJeden z potencjalnych wykonawców zimowego utrzymania dróg na terenie gminy oczekuje od zamawiającego wprowadzenia do projektu umowy z wykonawcą (trwa postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na wybór wykonawcy zimowego utrzymania dróg) zapisów, które zwolnią go z odpowiedzialności za brak odśnieżania dróg w sytuacji, gdy on i jego pracownicy zostaną skierowani na kwarantannę, i nie będzie miał kto świadczyć usług. Jak powinien postąpić zamawiający w tej sytuacji? Zamawiający ma obowiązek zapewnić ciągłość usług w zakresie zimowego utrzymania dróg i dopilnować, aby drogi były przejezdne. W tym celu właśnie prowadzi przetarg, aby podpisać umowę z wykonawcą, który dysponuje odpowiednim sprzętem i który przejmie tę część odpowiedzialności na siebie. Czy faktycznie powinien w drodze zapisów umownych zwolnić wykonawcę z obowiązku świadczenia usług, gdy ten znajdzie się na kwarantannie? Czy to nie powinien być obowiązek wykonawcy, aby zapewnić dalsze należyte świadczenie usług?

czytaj więcej »

PytanieW związku z przedłużającą się procedurą przetargową związaną z panującą epidemią termin realizacji umowy staje się z definicji nierealnie krótki. Czy istnieje jakaś podstawa prawna, żeby w związku z przedłużającą się procedurą zmienić określony w SIWZ termin realizacji zamówienia?

czytaj więcej »

ProblemPrzetarg nieograniczony poniżej progów na dostawę śmieciarki, w którym Zamawiający stawia warunek udziału polegający na wykazaniu dwóch dostaw śmieciarek o wartości 100 000 tys zł brutto ( połowa wartości szacowanej) każda. Czy zapis stanowiący, że w przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia niniejszy warunek musi spełniać co najmniej jeden Wykonawca, jest poprawny? Czy przy tak postawionym warunku udziału jeden z konsorcjantów może wykazać się jedną dostawą a drugi drugą?

czytaj więcej »

var OneSignal = window.OneSignal || []; OneSignal.push(function() { OneSignal.init({ appId: "b6f0e697-2d0e-41fd-aa3b-ffa51a992cab", }); });