Wykonawca nie może ponosić winy tego, że zamawiający nie sprecyzował warunków udziału w postępowaniu

Teza Sformułowanie odpowiednich warunków udziału w postępowaniu wymaga wyważenia z jednej strony uzasadnionych potrzeb zamawiającego, z jednoczesnym umożliwieniem stosunkowo szerokiej grupie wykonawców dostępu do tego zamówienia. Postawiony warunek udziału w postępowaniu w zakresie wiedzy i doświadczenia ma być bowiem miernikiem wskazującym, że wykonawca, który w swej przeszłości zawodowej wykonywał określone zadania, zbliżone zakresem, do tego, które jest przedmiotem zamówienia, wykona je w sposób prawidłowy.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 14 marca 2014 r.; sygn. akt KIO 395/14

Wykonawca musi udowodnić, że będzie mógł korzystać z zasobów podmiotu trzeciego na warunkach określonych w siwz

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 13 marca 2014 r.; sygn. akt KIO 383/14

Wyjaśnienia treści oferty od wykonawcy powinny rozwiać wątpliwości zamawiającego

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 17 marca 2014 r.; sygn. akt KIO 439/14

Podanie podstawowej stawki VAT nie może być uznane za błąd w obliczeniu ceny

Teza Ustawa o podatku od towarów i usług nie wiąże żadnych ujemnych konsekwencji z zastosowaniem podstawowej stawki VAT. Negatywny skutek dla podatnika ma wyłącznie nieuprawnione zastosowanie stawki preferencyjnej. Taka sama reguła obowiązuje również przy wykładni przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Dlatego zastosowanie przez wykonawcę podstawowej stawki VAT nie może być uznane za niekonkurencyjne w stosunku do innych wykonawców.

Opłata od skargi do sądu okręgowego na orzeczenie KIO powinna być stała

Teza Trybunał Konstytucyjny (dalej: TK) orzekł o niezgodności z konstytucją i utracie mocy obowiązującej przepisu art. 34 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Od skargi do sądu okręgowego na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej należy uiszczać opłatę stałą w wysokości pięciokrotnego wpisu od odwołania – twierdzi TK w wyroku z 15 kwietnia 2014 r.