Wykonawca nie może dokonywać samodzielnie zmiany formularza ofertowego

Teza Dokonanie zmiany treści formularza ofertowego w istotnej części dotyczącej sposobu obliczenia ceny jest niedopuszczalne. Nawet jeśli zmiana odbywa się za zgodą zamawiającego. Działanie takie narusza postanowienia siwz, w tym formularza oferty i prowadzi do tego, że dochodzi do oceny z przyjętym sposobem ustalania ceny niezawartym w siwz. Takie działanie może powodować ocenę, iż inny uczestnik postępowania o zamówienie publiczne jest nierówno traktowany.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 3 lutego 2016 r.; sygn. akt KIO 76/16

Wykonawca może z własnej inicjatywy przedłużyć termin związania ofertą

Pytanie: Wykonawca może przedłużać swoją ofertę w przetargu kilkukrotnie. Czy jest jakiś limit czasowy, na jaki można przedłużać ofertę?

Wykonawca ma tylko jedną szansę na uzupełnienie brakujących dokumentów

Pytanie: Pytanie Czy w przypadku wykluczenia z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia na skutek nieuzupełnienia dokumentu potwierdzającego przynależność do grupy kapitałowej istnieje możliwość sprostowania lub uzupełnienia oferty i przywrócenia wykonawcy do udziału w przetargu? Czy oferent może w takim przypadku żądać zwrotu wadium?

Wykonawca ma prawo uzupełnić nie wypełniony, lecz podpisany wykaz zrealizowanych zamówień

Problem Prowadzimy dialog konkurencyjny. Jednym z warunków udziału w postępowaniu mającym wpływ na ocenę punktową był wymóg wykazania się dwiema robotami budowlanymi. Wnioskodawca złożył pusty, ale podpisany i datowany wykaz. Czy należy wezwać wykonawcę do uzupełnienia? A może trzeba wykluczyć go z postępowania?

Wpisanie złej daty w formularzu oferty jest oczywistą omyłką pisarską

Pytanie: Wykonawca wpisał złą datę w formularzu oferty. Postępowanie zostało ogłoszone w czerwcu, a wykonawca wpisał kwietniową datę. Czy można to zakwalifikować jako oczywistą omyłkę pisarską?

Wezwanie musi być jednoznaczne i wskazywać jasno na zakres żądania

Teza Zamawiający nie może pozostawiać wykonawcy decyzji co do tego, czy wystarczy złożyć wyjaśnienia, czy trzeba uzupełnić dokumenty. Wykonawca, nie znając toku rozumowania zamawiającego, nie może zakładać, że jego wyjaśnienia nie przyniosą pozytywnego skutku.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 25 listopada 2015 r; sygn. akt KIO/UZP 2454/15