Poznaj ścieżkę weryfikacji podwykonawcy w zamówieniu publicznym
W realizacji zamówień publicznych podwykonawcy są chronieni poprzez możliwość uzyskania bezpośredniej płatności od inwestora. Jako faktyczni udziałowcy procesu realizacji zamówienia publicznego powinni jednak wywiązywać się ze swoich obowiązków, głównie względem państwa. Nowelizacja ustawy Pzp umożliwia zamawiającym weryfikację, czy wobec podwykonawcy nie zachodzą podstawy wykluczenia. Sprawdź, jak to zrobić.
Zobacz, kiedy żądać JEDZ i innych dokumentów od wykonawców
Pytanie: Jak opisać w specyfikacji istotnych warunków zamówienia wykaz oświadczeń i dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu oraz brak podstaw do wykluczenia, w przypadku gdy zamawiający nie przewiduje zastosowania art. 24aa ust. 1 nowelizowanej ustawy Pzp (tj. tzw. procedury odwróconej)? Czy tworząc dokumentację przetargową, trzeba wyszczególnić w niej oprócz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia także oświadczenia i wszystkie pozostałe dokumenty, w zależności od postawionych warunków, oraz wymagać ich już na etapie składania ofert (podobnie jak teraz)? Czy wykonawca powinien je wszystkie złożyć z ofertą? Jak interpretować nowe przepisy art. 24aa ust. 1, art. 25 ust. 1, art. 25a oraz art. 26 ust. 1 i art. 26 ust. 2f ustawy Pzp?
Nowe regulacje dla grupy kapitałowej
Obowiązujące od 28 lipca znowelizowane przepisy wprowadzają zmiany w zakresie informowania zamawiającego o przynależności do grupy kapitałowej. To istotne działania, ponieważ w praktyce mogą decydować o dalszym trybie postępowania z ofertą wykonawcy. Zapoznaj się z nowymi obowiązkami wykonawców, czynnościami, jakie ma podjąć zamawiający, oraz dowiedz się, kiedy jest możliwe odstąpienie od złożenia informacji.
Jak wypełnić JEDZ po nowelizacji
Pytanie: Na mocy art. 25a znowelizowanej ustawy Prawo zamówień publicznych wykonawca do oferty lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu dołącza tylko JEDZ lub oświadczenie w zakresie wskazanym przez zamawiającego w ogłoszeniu bądź siwz. Mam problem z wypełnieniem dokumentu jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia. Czy w części IV sekcja A JEDZ muszę jako wykonawca wypełnić wszystkie pola? Startuję w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę sprzętu medycznego. Moje główne wątpliwości dotyczą wypełnienia rubryki: „C: ZDOLNOŚĆ TECHNICZNA I ZAWODOWA”. Co należy tam wpisać? Nie wiem też, jak wypełnić Część II A [Jeżeli wykonawca jest wpisany do urzędowego wykazu zatwierdzonych wykonawców lub posiada równoważne zaświadczenie (np. w ramach krajowego systemu – wstępnego – kwalifikowania)]?
Forma dokumentów składanych z ofertą po nowelizacji Pzp
Pytanie: W jakiej formie powinny być wnoszone:a) dokumenty, o których mowa w § 9 ust. 1 rozporządzania w sprawie rodzajów dokumentów z 27 lipca 2016 r.,b) zobowiązanie podmiotu trzeciego do oddania wykonawcy niezbędnych zasobów na potrzeby realizacji zamówienia, o którym stanowi art. 22a ust. 2 ustawy Pzp?
Dowód należytego wykonania to nie tylko referencje
Wykonawca zobowiązany jest potwierdzić właściwą realizację poprzednich zamówień. W tym celu zobowiązany jest przedstawić dowody. Ma jednak pewną dowolność w ich skompletowaniu, a w przypadku trudności może zastąpić je oświadczeniem własnym. Sprawdź, w jaki jeszcze sposób można wykazać należyte wykonanie zamówienia. Nowelizacja ustawy Pzp nie wprowadza w tym zakresie znacznie odmiennych niż dotychczasowe uregulowań.