Zarzuty prezesa UZP do czynności podejmowanych po nowelizacji
Prezes UZP wysunął zastrzeżenia odnoszące się do jednego z postępowań podlegającego kontroli uprzedniej. Zamówienie było przewidziane do współfinansowania ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. Zapoznaj się z zarzutami kontrolujących i sprawdź, jakich działań należy się wystrzegać w procedurach wszczynanych w warunkach znowelizowanych przepisów Pzp. Wynik kontroli uprzedniej prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z 26 maja 2017 r., sygn. akt KU/41/17 UZP/DKUE/KU/41/17
Wynagrodzenie ryczałtowe a zmiany umowy – poznaj 3 sytuacje, gdy wolno zmodyfikować cenę
Pytanie: Chcemy ogłosić postępowanie w trybie licytacji elektronicznej na budowę kanalizacji sanitarnej. Jak wiadomo, cena podana przez wykonawców podczas licytacji ma charakter ryczałtu. Czy możemy w takiej sytuacji udzielić zamówień dodatkowych w ramach podpisanej umowy? Czy wolno nam np. zawrzeć w projekcie umowy zapis, że w przypadku określonych nieprzewidzianych w dokumentacji projektowej okoliczności zmienimy sposób realizacji umowy i zwiększymy wynagrodzenie wykonawcy?
Ważne zasady wydatkowania środków z EFS
Pytanie: Jesteśmy partnerem projektu współfinansowanego z EFS, którego liderem jest jednostka sektora finansów publicznych zobowiązana do stosowania ustawy Pzp. Wszystkie działania w projekcie mamy wykonywać my jako partner. Czy powinniśmy zastosować ustawę Pzp przy wyborze wykonawców, mimo że, jesteśmy prywatną firmą szkoleniową?
Podział dokumentów dotyczących braku podstaw do wykluczenia
Niejednokrotnie zamawiający nie potrafią przyporządkować oświadczeń i dokumentów dotyczących braku podstaw do wykluczenia do swoich żądań. Ten katalog jest nieczytelny, a brak jego właściwego zastosowania jest podstawą zarzutów audytowych, w szczególności prowadzonych w ramach postępowań współfinansowanych ze środków UE. Przedstawiamy tabelę wskazującą na obligatoryjne i fakultatywne przesłanki wykluczenia wraz z przypisanymi im dokumentami i oświadczeniami.