Warunek udziału nie może odnosić się do oferty
Wieloletnia praktyka udzielania zamówień wskazuje na absolutną konieczność równego traktowania wykonawców. Zasada ta wyraża się również poprzez jednakowo ustalone dla wszystkich wykonawców warunki udziału w postępowaniu. Sprawdź, jakie błędy na tym gruncie popełnił jeden z zamawiających. Pomimo że postępowanie prowadzone było w poprzednim stanie prawnym, wnioski płynące z oceny kontrolujących są aktualne na gruncie obowiązujących przepisów.
Specyfika zamówień współfinansowanych ze środków UE – część II
W grudniowym numerze zeszłego roku została poruszona tematyka charakterystyki zamówień współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Dziś prezentujemy kontynuację tego zagadnienia. Zapoznaj się z kluczowymi zasadami obowiązującymi przy ponoszeniu wydatków do 30.000 euro, trybami prowadzonych kontroli oraz konsekwencjami finansowymi, jakie mogą spotkać Twoją instytucję w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Sprawdź, jakich działań unikać, aby nie narazić się organom kontrolnym, oraz poznaj orzecznictwo dotykające aspektu wydatkowania środków pochodzących z Unii Europejskiej.
Jakie oświadczenia z art. 17 Pzp zostaną złożone w przypadku zamówienia in-house?
Problem Nasze pytanie dotyczy obowiązku składania oświadczenia, o którym mowa w art. 17 ust. 2 Prawa zamówień publicznych. Zamówienia udzielono z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 12 ustawy Pzp na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych własnej spółce, w której gmina posiada 100% udziałów, a burmistrz pełni funkcję zgromadzenia jej wspólników. W art. 17 ust. 1 pkt 4 wskazano: „(…) pozostają z wykonawcą w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności tych osób”. Jakiej treści oświadczenie powinien złożyć kierownik zamawiającego w przypadku zlecania zamówienia własnej spółce na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 12 ustawy Prawo zamówień publicznych?
Elektronizacja zamówień publicznych a zasady przekazywania JEDZ po 18 kwietnia 2018 r.
ProblemZgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie użycia środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu przekazanie dokumentów następuje za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Czy mając powyższe na uwadze, JEDZ od kwietnia 2018 roku ma być składany w taki sposób, by zapewnić ochronę przed dostępem do jego treści przed upływem terminu składania ofert lub wniosków? Czy może być przykładowo przesłany e-mailem jako dokument podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, ale niezabezpieczony przed dostępem do jego treści? Czy przesłanie go faksem będzie dopuszczalne?