Problem

Ofertę Wykonawcy (o nowej nazwie wymienionej w ofercie i KRS-e) podpisała osoba na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Wykonawcę o starej nazwie. Zmiana nazwy Wykonawcy nastąpiła 10.08.2018 r. Pełnomocnictwo wystawione jest z datą 09.08.2018 r. Termin składania ofert wyznaczono na 20.08.2018 r., oferta do Zamawiającego wpłynęła 20.08.2018 r.Czy w tej sytuacji muszę wystąpić do Wykonawcy, aby dostarczył pełnomocnictwo wystawione przez Wykonawcę o nowej nazwie obowiązującej od dnia 10.08.2018r.

Problem

Zgodnie z zapisami SIWZ o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy nie podlegają wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy Pzp (fakultatywna przesłanka wykluczenia Wykonawcy z postępowania).Czy w związku z powyższym Zamawiający powinien zaznaczyć w elektronicznym narzędziu do wypełniania JEDZ w sekcji III C wszystkie podstawy wykluczenia z postępowania na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy Pzp (upadłość, niewypłacalność, układ z wierzycielami, inna sytuacja podobna do upadłości wynikająca z prawa krajowego, aktywami zarządza likwidator, działalność gospodarcza jest zawieszona). Jeśli nie to jakie należy odznaczyć?

Orzecznictwo w zakresie możliwości udzielenia zamówienia z wolnej ręki

Analizy wskazują, że tryb zamówienia z wolnej ręki, zaraz po przetargu nieograniczonym, jest najczęściej stosowaną przez zamawiających procedurą. Warto skupić się na przesłankach umożliwiających jego zastosowanie,ponieważ muszą być one ściśle interpretowane. W przeciwnym wypadku podważeniu podlega sposób udzielenia zamówienia, a zamawiający może spotkać się z sankcjami. Jak podejść do udzielenia zamówienia w sytuacji, gdy może być ono wykonane tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn technicznych o charakterze obiektywnym albo związanych z ochroną praw wyłącznych. Jak uzasadnić, że nie istnieje inne alternatywne rozwiązanie, aby uniknąć zarzutów? 

Najważniejsze aspekty, które powinna zawierać siwz – część I

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest najistotniejszym dokumentem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Określa bowiem zasady, jakimi będzie się kierował zamawiający, dokonując wyboru najkorzystniejszej oferty. Jest także pewnego rodzaju etapem przygotowawczym późniejszego procesu realizacji zamówienia. W siwz zamawiający opisuje swoje potrzeby zakupowe, określa zasady uczestnictwa w postępowaniu oraz podaje inne istotne informacje dotyczące procedury i wykonania umowy w sprawie zamówienia publicznego. Jakie są najważniejsze elementy siwz i co w tej kwestii mają do powiedzenia organy orzekające, przybliżamy w niniejszym przeglądzie.

Czy wykluczyć wykonawcę, który kwestionuje wcześniejsze odstąpienie od umowy

Prawo pozwala zamawiającemu na wykluczenie z udziału w postępowaniu wykonawcy który w istotnym stopniu nie wykonał albo wykonał nienależycie wcześniejszą umowę, zawartą również z innym podmiotem zamawiającym. Czy wykonawca, który kwestionuje zasadność odstąpienia od umowy w drodze sporu sądowego, powinien być wyeliminowany z postępowania? Jak powinien postąpić zamawiający w takiej sytuacji, aby nie narazić się na zarzuty innych uczestników procedury? Sprawdź, jakie stanowisko w tym zakresie zajęła Krajowa Izba Odwoławcza.