Zamawiający nie może nadużywać pozycji dominującej

Czy instytucja zamawiająca, kształtująca ramy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, ma prawo do kreowania zapisów umowy zgodnie ze swoim wyobrażeniem? Czy uprawnionym działaniem jest obarczanie wykonawcy ryzykiem niewspółmiernie wysokim? Jaka jest funkcja kar umownych i w jakiej wysokości mogą być one kształtowane? Dowiedz się z poniższego omówienia.   

W jakiej sytuacji nie żądać od wykonawcy referencji?

ProblemCzy w obecnym stanie prawnym wykonawca może nie składać referencji odnośnie prac wykonanych wcześniej na rzecz tego samego zamawiającego, któremu składa ofertę w danym postępowaniu? Z jakich konkretnych przepisów to wynika? Czy jednak, biorąc pod uwagę skrupulatność organów kontrolujących, powinniśmy wystawić wykonawcy takie referencje, które potem na wezwanie nam przedstawi? A może wystarczy stosowna notatka zamawiającego do protokołu postępowania, tylko czy i na jaki przepis należy się powołać.

Przesłanki umożliwiające udzielenie zamówienia z wolnej ręki

Tryb zamówienia z wolnej ręki to drugi po przetargu nieograniczonym najczęściej stosowany sposób udzielenia zamówienia. Zamówienie z wolnej ręki pozwala na udzielenie zamówienia po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą. Jakie są popularne przesłanki udzielenia zamówienia z wolnej ręki i jak postępować, aby nie narazić się na zarzuty organów kontrolnych, które ze szczególną pieczołowitością weryfikują zamówienia udzielane w trybach niekonkurencyjnych.

Najważniejsze informacje o wymogu zatrudnienia na umowę o pracę

Zgodnie ze wszystkimi prawidłami sztuki opis przedmiotu zamówienia niezależnie od rodzaju i charakteru danego zamówienia powinien być dokładny, wyczerpujący, jednoznaczny. Opis powinien uwzględniać wszelkie wymagania i okoliczności, które posłużą wykonawcom do sporządzenia ich oferty, a zatem do dokonania przez nich wyceny. Przy robotach budowlanych i usługach zamawiający zobowiązany jest do uwzględnienia w opisie przedmiotu zamówienia wymogów dotyczących zatrudnienia na umowę o pracę. Sprawdź, jak to zrobić formalnie.

Jak ocenić oferty z różną stawką podatku VAT?

Ogłosiłam przetarg na termomodernizację budynku mieszkalnego jednego z leśnictw. W siwz pogrubioną czcionką napisałam, że 90% prac zamówienia dotyczy budynku mieszkalnego. W związku z czym liczyłam, że otrzymam od wykonawców oferty z 8% stawką VAT. Okazało się jednak, iż jeden z 3 oferentów podał mi 23% stawkę VAT. Zastosowanie preferencyjnej stawki VAT to przywilej dla wykonawcy, a nie obowiązek, zatem czy mogę normalnie porównać oferty?