Wartość podobnych robót budowlanych w odrębnych lokalizacjach
ProblemZamawiający planuje ogłosić dwa postępowania na roboty budowlane, w dwóch budynkach jednorodzinnych, położonych w różnych lokalizacjach. W jednym jest to remont budynku mieszkalnego, w skład którego wchodzi również przełącze instalacji do sieci miejskiej. W drugim zadaniu jest to przyłącze do sieci. Wykonanie nastąpi na podstawie projektu budowlanego. Czy zamawiający powinien zsumować wartość zadań? Czy ustalając wartość na podstawie kosztorysu inwestorskiego, traktować je jako dwa odrębne zadania?
Umowa zlecenie powinna być zawierana na podstawie ustawy Pzp
ProblemZamawiający planuje podpisać umowy zlecenie z 20 osobami, na taki sam okres, z takim samym zakresem obowiązków. Jak w takim przypadku powinniśmy stosować przepisy Pzp? Przy zsumowaniu wartość przekracza 30 tys. euro.
Jak skutecznie stosować pozacenowe kryteria oceny ofert
Wieloletni nacisk na stosowanie kryteriów innych niż cena doprowadził w pierwszej kolejności do zmiany przepisów ustawy Pzp w tym zakresie, po drugie do szerzenia dobrych praktyk przez instytucje centralne. Jedno z ostatnich wydań poświęcone tej t ematyce omawiamy w poniższym opracowaniu. Sprawdź, jakie wskazówki i przykłady daje Urząd Zamówień Publicznych oraz jakie rozwiązania możesz zastosować w praktyce, aby nie narazić się na zarzuty.
Inne omyłki wykonawców i zamawiającego a odrzucenie oferty.
Badanie ofert jest jedną z kluczowych kwestii w trakcie całego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a kontrowersyjnych przypadków jest tyle, ile prowadzonych postępowań i to po kilka w każdym. Niniejsze omówienie wyroków podejmie próbę analizy niby prostego i prozaicznego, ale jednocześnie budzącego wątpliwości i mogącego wprowadzić znaczne zamieszanie przypadku, który zaistniał w postępowaniu, w trakcie analizy złożonej oferty.
Dwustopniowa ocena oferty
W kontekście wydanego przez UZP poradnika dotyczącego kryteriów oceny ofert warto sięgnąć do szeroko komentowanego orzeczenia TSUE dotyczącego stosowania w postępowaniu oceny zależnej. Polega ona na dopuszczeniu do dalszego procesu badania oferty, która w kryterium jakościowym osiągnie ustaloną liczbę punktów. Zapoznaj się z przedmiotową sprawą i sprawdź, czy takie rozwiązanie możesz zastosować w swojej procedurze.