Na czym polega prawidłowe złożenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego
Celem wymogu złożenia kwalifikowanego podpisu elektronicznego jest to, aby możliwe było traktowanie takiego podpisu równorzędnie z podpisem złożonym własnoręcznie. Warto wiedzieć, w jaki sposób dokonać takiej weryfikacji, a w konsekwencji upewnić się, że dokumenty złożone przez wykonawcę są prawidłowe. Sprawdź, na czym polegała istota sporu wokół walidacji złożonego przez wykonawcę podpisu i jakie stanowisko w tej sprawie zajęła Krajowa Izba Odwoławcza.
Kiedy należy złożyć zobowiązanie do udostępnienia zasobów
ProblemCzy w przetargu powyżej progów unijnych zobowiązaniem podmiotu trzeciego składanym wraz z ofertą jest tylko oświadczenie JEDZ wykonawcy i podmiotu trzeciego, czy też należy jeszcze wymagać dodatkowego "zobowiązania o oddaniu wykonawcy do dyspozycji niezbędnych zasobów" od podmiotu trzeciego?
Jak postępować, aby uniknąć nałożenia korekty finansowej?
W sytuacji, gdy Beneficjent otrzymał od instytucji finansującej informacje o nałożeniu korekty finansowej, ma możliwość złożenia zastrzeżeń od zidentyfikowanych nieprawidłowości. Kontrolujący są bowiem zobowiązani do wykazania uszczerbku w budżecie Unii Europejskiej. Nie każdy błąd zamawiającego będzie powodował zmniejszenie dofinansowania. Warto wiedzieć, jakie działania podjąć w przypadku zarzutów kierowanych ze strony instytucji finansującej.
Jak dalece można weryfikować dokument gwarancyjny
ProblemCzy pełnomocnik wykonawcy może na podstawie odrębnego pełnomocnictwa udzielonego przez ubezpieczyciela wystawiać gwarancję wadialną? Z taką sytuacją spotkaliśmy się w przetargu unijnym prowadzonym z uwzględnieniem elektronizacji. Gwarantem jest TU, ale dokument podpisuje pełnomocnik wykonawcy, który złożył w postępowaniu ofertę. Pełnomocnik podpisał gwarancję bezpiecznym podpisem elektronicznym.
Charakter próbki decyduje o możliwości jej uzupełnienia
ProblemW postępowaniu na dostawę materiałów medycznych dla potwierdzenia zgodności opisu z przedmiotem zamówienia żądaliśmy (zapis siwz) od wykonawcy z najkorzystniejszą ofertą złożenia na wezwanie próbek. Wykonawca już na etapie składania ofert dołączył próbki, które okazały się wadliwe (nieprawidłowe). Czy możemy zastosować art. 26 ust. 2 lub art. 26 ust. 3 i wezwać do przysłania prawidłowych próbek? Czy odrzucić ofertę ?