Zamawiający nie jest zwolniony z oceny prawidłowości stawki podatku VAT w ofertach
System podatkowy oddziałuje na realizację zamówień publicznych. Przede wszystkim w zakresie przyjęcia do kalkulacji ceny ofertowej odpowiedniej stawki podatku VAT. Czy zamawiający zobowiązany jest do jej weryfikacji? Jak postąpić w sytuacji, gdy przyjęta stawka podatku VAT jest niewłaściwa? Sprawdź, w jakim położeniu znalazła się instytucja zamawiająca oraz czy działania przez nią podjęte zostały ocenione jako prawidłowe.
Spory o termin zwrotu wadium i dopuszczalne korekty oferty
Zamawiający powinien zwrócić wadium wykonawcom, których oferty nie zostały wybrane, niezwłocznie po dokonaniu czynności wyboru najkorzystniejszej oferty. Jaka jest tolerancja czasowa do podjęcia w tym zakresie skutecznych działań?Czy okres świąteczno-noworoczny może stanowić uzasadnienie dla zaniechań podmiotu zamawiającego? Ponadto KIO oceniła, jakiego rodzaju dane muszą być znane zamawiającemu, żeby mógł dokonać poprawki omyłki w ofercie. W tym zakresie skład oceniający przyjął optykę odmienną od wyrażonej przez kontrolujących. Sprawdź jaką.
Odpowiedzialność w postępowaniu osoby łączącej funkcje
ProblemJaką odpowiedzialność personalną ponosi pracownik zamawiającego, specjalista ds. zamówień publicznych (niebędący osobą, której powierzono wykonywanie obowiązków kierownika zamawiającego), który przygotowuje i podpisuje specyfikację, jest członkiem komisji przetargowej, sporządza wezwania do wyjaśnień. Proszę o konkretne wskazanie.
Jak postąpić z rozbieżnymi cenami w tej samej ofercie
Przykład: Formularz cenowy zamawiającego: Wartość jednostkowa netto (5,90 zł) x ilość (30.000) = wartość netto (177.000,00 zł) x kwota VAT (23%) 40.710,00 zł = cena łączna brutto (217.710,00 zł) Obliczenia na "Platformie zakupowej": Wartość jednostkowa netto (5,90 zł) x VAT 23% (7,257, czyli po zaokrągleniu: 7,26) x ilość (30.000) = cena łączna brutto (217.800,00 zł). W informacji z otwarcia ofert zamawiający podał ceny z "Platformy zakupowej". Formularz cenowy (ten narzucony przez zamawiającego - załącznik do siwz) będzie stanowił załącznik do umowy i jest on dla nas bardziej wiążący. Co powinniśmy zrobić? Nie są to omyłki rachunkowe, ponieważ każdy sposób obliczenia ceny jest prawidłowy. Czy zrobić sprostowanie z informacji z otwarcia ofert?
Jak ocenić ofertę, gdy wykonawca nie jest płatnikiem VAT
ProblemCzy w przypadku wykonawcy, który nie jest płatnikiem podatku VAT, oferta netto jest ofertą brutto? Zamawiający nie wskazał stawki podatku VAT.
Jak interpretować złożenie dwóch ofert przez wykonawcę
ProblemZamawiający prowadzi postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego dla zamówienia o wartości większej od kwot określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Pzp. Za pośrednictwem ePUAP otrzymał od wykonawcy skompresowane (w tzw. 1 paczce) pliki, wśród których znajdował się plik nr 1 „oferta” - wypełniona ręcznie i podpisana podpisem własnoręcznym oraz zapisana jako PDF, a następnie podpisana kwalifikowanym podpisem elektronicznym, oraz plik nr 2 „oferta” - sporządzona elektronicznie w WORD oraz opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Pliki 1 i 2 zawierają identyczne dane we wszystkich punktach oferty, w tym w zakresie oferowanej ceny. Czy zamawiający powinien uznać, iż otrzymał 1 ofertę, gdyż oświadczenia woli są tu identyczne, a jedynie przedstawiono je w 2 różnych formach? Czy też powinien uznać, iż wykonawca złożył 2 oferty w tym samym postępowaniu.