NIK weryfikuje zamówienia poniżej progu 30.000 euro

Najwyższa Izba Kontroli skupiła uwagę na wydatkowaniu środków w procedurach poniżej progu bagatelności. Przeprowadziła kontrolę niemal 400 procedur. Na podstawie wyników kontrolnych wyciągnięto wnioski, które zaprezentowano w opracowanej w tym celu „Informacji o wynikach kontroli”. Sprawdź, na co zwracali uwagę audytorzy, jakie uchybienia wskazali jako najbardziej istotne i nie powtarzaj błędów innych podmiotów zamawiających. 

Forma komunikacji w postępowaniach poniżej progów unijnych

ProblemCzy zamawiający może w postępowaniu poniżej progów unijnych zastrzec, że oferta i dokumenty wskazane w rozporządzeniu w sprawie dokumentów muszą być składane w formie pisemnej, a pozostałe pisma, np. wnioski o wyjaśnienia treści siwz i zawiadomienia wolno przekazywać pisemnie lub pocztą elektroniczną? Czy w przypadku gdy wykonawcy przekażą zamawiającemu np. pytania do siwz czy przedłużenie terminu związania ofertą, przesyłając skan pisma na e-mail (bez przekazania formy pisemnej, tj. papierowej), można uznać takie dokumenty za właściwie złożone? Czy muszą być one podpisane podpisem elektronicznym?

Elektronizacja - w jakiej formie składać dokumenty w postępowaniu

PytanieKtóre dokumenty w przetargu powyżej progów unijnych, a od 2020 roku również poniżej progów – oprócz oferty i wstępnych oświadczeń – muszą być złożone z podpisem elektronicznym? Które z nich muszą być wniesione przez EPUAP, a które przesłane pocztą e-mail? Na ostatnim szkoleniu dowiedziałam się, że wymóg ten dotyczy tylko oferty i JEDZ, a wszystkie inne dokumenty z rozporządzenia w sprawie dokumentów (o ile będą wymagane) już nie. Jednak podobno zaleca się, aby cała korespondencja była opatrywana podpisem elektronicznym. Czy na pewno dotyczy to wszystkich poniższych dokumentów:1)       dokumenty z rozporządzenia w sprawie dokumentów składane na wezwanie zamawiającego, np. wykaz usług, zezwolenie na prowadzenie działalności np. bankowej, odpis z właściwego rejestru, 2)       oświadczenie o przynależności (lub jej braku) do tej samej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 24 ust. 1 pkt 23 ustawy Pzp,3)       pełnomocnictwo,4)       zobowiązanie podmiotu trzeciego do udostępnienia zasobów,5)       dokument potwierdzający wniesienie wadium (w innej niż pieniądz formie)?

Czym różnią się dokumenty podmiotowe od przedmiotowych

ProblemProszę o wyjaśnienie na przykładach różnicy pomiędzy dokumentami podmiotowymi a przedmiotowymi.

Czy wykonawca ma prawo domagać się skorzystania z prawa opcji w celu wyboru jego oferty

Jedną z okoliczności uzasadniających unieważnienie postępowania

Co robić, gdy opis produktu w ofercie sporządzony jest w języku obcym

ProblemPostępowanie krajowe, wykonawca wraz z ofertą złożył opis produktu równoważnego w języku angielskim. Co powinien zrobić zamawiający?