Specyfika udzielania zamówień publicznych w służbie zdrowia – część II

Szpitale i inne podmioty lecznicze należą do katalogu zamawiających zobowiązanych przy udzielaniu zamówień publicznych do stosowania przepisów ustawy Pzp. Przedmiot ich zamówień w znacznym zakresie jest dość specyficzny. Obejmuje w szczególności zakup leków, sprzętu medycznego jednorazowego użytku, specjalistycznej aparatury medycznej oraz drobnego sprzętu laboratoryjnego. Niniejsze omówienie stanowi kontynuację analizy dotyczącej specyfiki zamówień publicznych, które są udzielane w służbie zdrowia.

Kluczowe części zamówienia

Zasadą obowiązującą na gruncie ustawy Pzp jest możliwość lub nawet obowiązek umożliwiania wykonawcom powierzania części zamówienia do wykonania przez podwykonawców.

Czy zamawiający może skorygować oferowany model sprzętu w złożonej ofercie

Celem przyświecającym wykonawcy jest złożenie oferty zgodnej z siwz, w pełni odpowiadającej wymogom podmiotu zamawiającego, nie zaś złożenie oferty, która w konsekwencji mogłaby podlegać odrzuceniu. Jednakże pojęcie „omyłki” nie może być utożsamiane ze świadomym działaniem wykonawcy, którego oferta została obarczona niezgodnością z treścią siwz. Czy omyłka podlegająca poprawie na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp musi wynikać z błędu wykonawcy, którego intencją było złożenie oferty zgodnej z treścią siwz? Sprawdź istotę sporu, jaki powstał na tle interpretacji tego przepisu.