Zmiany w ofercie po zawarciu umowy
Zamawiający powinien racjonalnie i oszczędnie gospodarować środkami publicznymi, mając na uwadze regulacje odnoszące się do zamówień publicznych. W praktyce występują jednak sytuacje, w których błędy w ofertach zostają zidentyfikowane na etapie realizacji zamówienia. Jakiego rodzaju działania mogą zostać podjęte przez podmiot zamawiający, aby doprowadzić do wyeliminowania nieprawidłowości i zminimalizować ryzyka zarzutów kontrolnych. Sprawdź, jak z tego rodzaju impasu wybrnęła instytucja zamawiająca.
Wątpliwości wokół realizacji zamierzenia budowlanego
ProblemDo przeprowadzenia mamy postępowanie na stworzenie klubu dziecięcego (maluch+). W ramach tej inwestycji jest przebudowa naszego budynku. Zakres prac obejmuje: 1) prace ogólnobudowlane, 2) prace elektryczne, 3) prace sanitarne, 4) wybudowanie placu zabaw z nawierzchnią bezpieczną. Czy w powyższym wypadku zrobić jedno postępowanie z możliwością składania ofert częściowych? Czy budowę placu zabaw z nawierzchnią bezpieczną potraktować jako robotę budowlaną? W związku z tym, że dofinansowanie dostaliśmy dość późno i trzeba było dokończyć dokumentację projektową, na którą nie ma jeszcze ostatecznej decyzji pozwolenia budowlanego, czy można wszcząć postępowanie, gdyż realizacja inwestycji ma zakończyć się do 31 grudnia 2019 r.?
Ustalenie okresu gwarancji dla robót budowlanych
Problem Proszę o informację, jaki jest najkrótszy okres gwarancji, a jaki maksymalny w robotach budowlanych oraz czasokres rękojmi. 2. Czy kwota należytego zabezpieczenia wykonania umowy, która została wniesiona, ma być oddana po zakończonym zadaniu budowlanym w pomniejszeniu o 30%, a te 30% oddane po okresie rękojmi?
Samodzielne pobranie dokumentu przez zamawiającego z ogólnodostępnej bazy
ProblemPrzetarg nieograniczony. Wykonawca na wezwanie zamawiającego składa nieaktualne zaświadczenie z CEIDG. Czy zamawiający ma sam pobrać aktualny dokument z ogólnodostępnych rejestrów, czy też powinien wezwać wykonawcę do złożenia aktualnego dokumentu bądź do wskazania że to zamawiający ma sobie sam ten dokument pobrać.
Czy można się odwołać od rozstrzygnięcia konkursu
Zarówno w dyrektywach, jak i prawie krajowym konkurs nie jest procedurą zmierzającą do udzielenia zamówienia publicznego. Procedura konkursu została rozróżniona od procedury udzielenia zamówienia publicznego. Czym innym jest także oferta, a czym innym praca konkursowa. Analiza art. 180 ust. 2 pkt 6 ustawy Pzp i użycia w nim przez ustawodawcę sformułowania „czynność wyboru najkorzystniejszej oferty” prowadzi do wniosku, że pod pojęciem tym nie kryje się wybór pracy zwycięskiej w konkursie. W katalogu czynności, od których przysługuje odwołanie, umieszczonym w art. 180 ust. 2 ustawy Pzp, brak jest czynności rozstrzygnięcia konkursu. Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 29 grudnia 2016 r., sygn. akt KIO 2387/16
Czy możliwe jest poprawienie błędnej daty realizacji zamówienia
ProblemZamawiający określił w siwz i w ogłoszeniu o zamówieniu (czerwiec 2019 roku) datę realizacji zamówienia na 14.02.2020 r. Jednocześnie przygotował formularz ofertowy, w którym zawarł pkt w brzmieniu: "Deklarujemy wykonanie przedmiotu zamówienia w terminie do dnia 14.02.2019 r.". Na posiedzeniu jawnym komisji przetargowej w trakcie otwarcia ofert stwierdzono, że: jeden wykonawca poprawił datę - samodzielnie wpisał prawidłową datę - 14.02.2020 r., dwóch wykonawców powieliło treść przygotowaną przez zamawiającego i zadeklarowało termin realizacji do 14.02.2019 r. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy można potraktować błędną datę (rok) jako omyłkę pisarską i ją poprawić, czy należy podjąć inne działania? Jakie?
Błędy wykonawców składających oferty elektroniczne
Składanie ofert elektronicznych ma dwa oblicza. Z jednej strony jest rozwiązaniem przyjaznym dla obu adwersarzy postępowania o udzielenie zamówienia, oszczędzającym przede wszystkim czas i pieniądze wykonawców. Z drugiej strony żaden system nie jest niezawodny, a w połączeniu z błędami ludzkimi może kosztować utratę możliwości ubiegania się o zamówienie. Sprawdź, z jakimi problemami borykają się wykonawcy składający elektroniczne oferty.