Skuteczność zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa
Wykonawca uprawniony jest do zastrzeżenia informacji jako stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Musi jednak wykazać zasadność powziętych przez siebie czynności. W postępowaniu o udzielenie zamówieni publicznego zjawiskiem dość powszechnym jest zastrzeganie przez wykonawców informacji jedynie w celu utrudnienia dostępu konkurentom. Jakiego rodzaju praktyki funkcjonują w tym obszarze? Jakich działań powinien wystrzegać się zamawiający, chroniąc zastrzeżone informacje – o tym poniżej.
Konsekwencje udostępnienia SIWZ przed publikacją ogłoszenia o zamówieniu
Co do zasady SIWZ nie powinna zostać ujawniona przed datą upublicznienia ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Zabieg ten ma na celu wyrównanie szans wykonawców zagranicznych i krajowych. Analizą tej kwestii zajęła się Krajowa Izba Odwoławcza, rozpatrując zastrzeżenia zgłoszone od wyniku kontroli uprzedniej prowadzonej przez Prezesa UZP. Sprawdź, jakie skutki może mieć tego rodzaju naruszenie.
Czy brak informacji o podwykonawcach wpływa na treść oferty
Wykonawca nie musi znać pełnej listy podwykonawców na etapie składania oferty. Ich wskazanie może nastąpić także na etapie realizacji zamówienia. Czy informacje dotyczące podwykonawców stanowią zatem treść oferty sensu stricto? Czy oświadczenie o udziale podwykonawców jest jedynie oświadczeniem wiedzy? Czy podanie zakresu prac, które będą wykonane przez podwykonawcę, ma charakter jedynie informacyjny? Sprawdź, co w powyższym zakresie orzekła Krajowa Izba Odwoławcza.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 27 czerwca 2019 r., sygn. akt KIO 1060/19