Zastrzeżenie wykazu usług realizowanych na rzecz podmiotów publicznych

ProblemProwadzimy postępowanie na usługi społeczne i inne szczególne usługi zgodnie z zasadami art. 138o ustawy Pzp. Jeden wykonawca w ofercie zastrzegł jako tajemnicę przedsiębiorstwa wykaz wykonanych usług, referencje oraz wykaz osób wyznaczonych do realizacji zamówienia. Obszernie to uzasadnił, ale zamawiający ma wątpliwości co do zasadności zastrzeżenia. Wskazane w wykazie usługi były świadczone na rzecz podmiotów zobowiązanych do stosowania ustawy Pzp (wskazane umowy były zawarte wskutek przeprowadzenia postępowania o zamówienie publiczne). O udostępnienie skanu oferty zwrócił się konkurujący w postępowaniu wykonawca. Czy w tej sytuacji można odtajnić załączone do oferty dokumenty?

Ustalenie wartości zamówienia mieszanego

Problem Planuję postępowanie na budowę żłobka. W zakres zamówienia wchodzi przebudowa budynku oraz wyposażenie. Chcę to zrobić jednym postępowaniem z podziałem na części:      robota budowlana,      wyposażenie. Czy wartością zamówienia będzie łącznie robota i dostawa? Jeśli tak, to dostawa swoją wartością kwalifikuje się do przetargu unijnego (łączna wartość robota i dostawa to 1.300.000 zł).

Przegląd krajowych przesłanek wykluczenia

Jednym z podstawowych instrumentów Prawa zamówień publicznych, mających za zadanie ochronę podstawowych zasad postępowania, tj. zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, jest instytucja wykluczenia wykonawcy. Zamawiający ma obowiązek i prawo z niej skorzystać w każdym wypadku, kiedy dojdzie do przekonania, że dany wykonawca nie spełnia określonych warunków podmiotowych. Znaczenie tego mechanizmu jest na tyle istotne, że jego wykorzystanie niesie za sobą najdalej idące skutki - zamyka przed wykonawcą możliwość ubiegania się o uzyskanie zamówienia.

Podział kosztów odwołania musi być sprawiedliwy

Podział kosztów postępowania odwoławczego powinien podlegać rozdzieleniu w takiej części, w jakiej odwołanie odniosło skutek. Pomimo że odwołanie zostało uwzględnione, to w sytuacji gdy Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła jeden z trzech zgłoszonych przez odwołującego zarzutów, zasadnie rozdzieliła koszty postępowania, stosunkowo obciążając nimi w 1/3 zamawiającego i w 2/3 odwołującego. Taką optykę potwierdził sąd okręgowy rozstrzygający skargę na orzeczenie. Sprawdź, jaką argumentację zastosował skład orzekający.

Nr 202

Nieistotne omyłki w ofercie podlegają poprawie

ProblemW postępowaniu na realizację szkoleń wraz z noclegami i wyżywieniem (usługa społeczna do 750.000 zł, dofinansowanie w ramach programu POWER) 1. Zamawiający wymagał w formularzu ofertowym wskazania: szkolenia: ceny jednostkowej brutto udziału w szkoleniu/os. × liczba osób, stawki VAT oraz wartości brutto, noclegu: ceny jednostkowej brutto za os./dzień × liczba osób, stawki VAT oraz wartości brutto, wyżywienia: ceny jednostkowej brutto/os. × liczba posiłków × liczba osób, stawki VAT oraz wartości brutto. W ogłoszeniu, formularzu ofertowym oraz wzorze umowy zamawiający zawarł informację, iż przedmiot zamówienia finansowany jest w całości ze środków publicznych i podlega przepisom art. 43 ust. 1, pkt 29 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. Czy w przypadku wykonawców, którzy w formularzu w kolumnie stawka VAT wskazali 0, nie dotyczy, "-", lub pozostawili pole puste, należy wezwać ich do złożenia wyjaśnień w zakresie podstaw zastosowania stawki VAT? Czy taką ofertę należy odrzucić na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp? Co w przypadku, gdy wykonawca w ramach złożonych wyjaśnień wskaż,e iż stawka VAT wskazana w formularzu jako 0, nie dotyczy, "-", lub pole puste jest omyłką pisarską i kolumnie tej powinien być zapis o zwolnieniu z VAT?  2. Zamawiający w OPZ zaznaczył, że stawki na noclegi i wyżywienie muszą być zgodne z załącznikiem 7 – Standardy dotyczące kosztów w projekcie - Wykaz maksymalnych stawek w zakresie niektórych wydatków finansowanych w ramach POWER. Czy w przypadku wykonawców, którzy w ofercie wskazali stawki wyższe niż maks. wskazane w załączniku, ich oferty podlegają odrzuceniu na podst. art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp?

Na czym polega realizacja prawa opcji

ProblemCzy korzystając z prawa opcji, Zamówienie podstawowe i opcjonalne 20%, można również dodać zapis, że zamawiający zastrzega sobie zmniejszenie liczby osób o 3 osoby w przypadku zamówienia podstawowego? Czy w takim przypadku musi aneksować umowę?

Jak obliczyć termin na zadawanie pytań

ProblemOgłoszenie w postępowaniu unijnym zostało przekazane do publikacji 23 stycznia 2020 r., a termin składania ofert został ustalony na 4 marca 2020 r.. Zadaliśmy pytania 11 lutego 2020 r. Z naszych wyliczeń wynika, że pytania można zadawać do 13 lutego 2020 r. Zamawiający twierdzi, że termin zadawania pytań upłynął 10 lutego 2020 r. Czy ma rację?