Jaki wpływ ma wykonawca na kształt i przebieg postępowania – część I
Na zamawiającym ciąży obowiązek stworzenia procedury, ukształtowania jej ram, w tym warunków udziału, wpisania odpowiednich podstaw wykluczenia z postępowania, dokonania opisu przedmiotu zamówienia oraz wskazania założeń dotyczących oczekiwań wpisanych do realizacji przyszłej umowy. Z tego względu wydaje się, że wykonawca, ubiegając się o zamówienie publiczne, musi godzić się ze wszystkimi jego warunkami, jednak ustawodawca zdecydował, że również wykonawca może mieć faktyczny wpływ na kształt i przebieg postępowania, wyposażając go w ustawowe instrumenty, które na to pozwalają. Niniejsze opracowanie zobrazuje, jakimi narzędziami dysponują wykonawcy i jak powinni z nich korzystać, aby ich oddziaływanie na procedurę było realne i zgodne z ich oczekiwaniami.
Jak prawidłowo rozpisać prawo opcji przy usłudze sprzątania
ProblemPrzygotowujemy przetarg w procedurze unijnej na usługi sprzątania uczelni, których zakres i częstotliwość - z uwagi na sytuację zagrożenia koronawirusem COVID-19 - są trudne do określenia, nawet z uwagi na możliwość przejścia ponownego w tryb zdalnego nauczania. Rozważamy w związku z powyższym możliwość zastosowania prawa opcji - czyli zakres podstawowy sprzątania i zmieniony z uwagi na zmiany funkcjonowania uczelni. Czy jeśli uczelnia zostanie zamknięta, opcja może dotyczyć ograniczenia zakresu sprzątania? Jjak wycenić opcję, skoro wykonawcy wyliczają cenę miesięczną ryczałtem, w której to cenie zawierają się koszty pracownicze, metrażu pomieszczeń, częstotliwości sprzątania?
Czy zdawkowe wyjaśnienia wykonawcy mogą być uznane za wystarczające
ProblemW toku badania i oceny ofert zamawiający wystosował do wykonawcy, który złożył ofertę z najniższą ceną, wezwanie do udzielenia wyjaśnień, w tym złożenia dowodów dotyczących wyliczenia ceny zaoferowanych produktów. W odpowiedzi na pismo wykonawca napisał: „Jesteśmy bezpośrednim odbiorcą warzyw i owoców od producentów i importerów. Mamy z dostawcami całoroczne umowy na dostawy, wobec tego kupujemy produkty bez pośredników, co skutkuje zakupem w najniższych cenach. Wszystkie ceny są prawidłowe, towar zaoferowany jest pierwszej klasy”. Do tego wykonawca jako dowód przedstawił dwie faktury RR, które pokazują ceny 10 produktów, gdzie przedmiotem zamówienia było 65 produktów. Wczytując się w orzecznictwo KIO, mamy wrażenie, że tłumaczenie firmy jest książkowym przykładem na to, jak nie powinien wykonawca udzielać odpowiedzi. W konsekwencji złożyliśmy do zamawiającego pismo z uwagami do pisma wykonawcy, powołując się na przepisy i wyroki KIO. Czy mamy szanse przed KIO, gdybyśmy chcieli złożyć odwołanie, oraz czy zamawiający może jeszcze raz zwrócić się do wykonawcy o wyjaśnienie, czy doprecyzowanie rażąco niskiej ceny?
Czy ocena zaangażowania zasobów w inne przedsięwzięcie jest realna
Bezsporne jest, że wykonawca zobowiązany jest wykazać, że będzie w stanie rzetelnie i efektywnie wykonać zamówienie oraz że jest wiarygodnym podmiotem, któremu zamawiający powierzy wykonanie przedmiotu zamówienia. W celu takiej weryfikacji Zamawiający ma prawo posłużyć się narzędziem przewidzianym w ustawie Pzp – w art. 22d. Czy negatywna ocena zdolności podmiotowych może być podstawą do wykluczenia wykonawcy. Na ile możliwe jest skorzystanie z tego rozwiązania i czy skuteczna jest eliminacja wykonawcy z postępowania na tej podstawie? Sprawdź jakie stanowisko w tym zakresie zaprezentowała Krajowa Izba Odwoławcza.