Organizator przetargu może uznać zarzuty z odwołania wniesionego po terminie
Teza: Zamawiający jako gospodarz postępowania ma prawo poprawić błędy, jeśli istnieją ku temu wymierne podstawy. Może to zrobić nawet wówczas, jeśli odwołanie zostanie wniesione po terminie. (Postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej z 26 listopada 2013 r.; sygn. akt KIO 2656/13)
Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe progi stosowania ustawy Pzp
W związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej, od 1 stycznia 2014 roku będą obowiązywać nowe progi w zakresie procedur udzielania zamówień.
Nie zawsze wykonawca jest winny tego, że realizacja umowy nie przebiega pomyślnie
Ustawa Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa Pzp) szczegółowo reguluje procedurę udzielenia zamówienia publicznego wykonawcy wyłonionemu w toku postępowania. Opisuje, w jaki sposób formułować opis przedmiotu zamówienia, warunki udziału, kryteria oceny ofert i podobne elementy. Zawiera jasne wskazówki, jak wybrać ofertę najkorzystniejszą i jak zabezpieczyć zamawiającego na okres realizacji zamówienia. Niestety, szczegółowe wytyczne, których ustawodawca udzielił odnośnie do kształtowania praw i obowiązków zamawiającego i wykonawcy, urywają się na etapie podpisania umowy w sprawie zamówienia. Ustawa Pzp zawiera co prawda ogólne wskazówki dotyczące umowy w sprawie zamówienia, nie odpowiada jednak na pytanie, co w sytuacji, gdy po podpisaniu umowy pojawiają się problemy z jej wykonaniem.
Jest możliwe kolejne wezwanie do uzupełnienia tego samego dokumentu, jeśli dotyczy innych okoliczności
Teza: Jeśli po wezwania wykonawcy do uzupełnienia dokumentów zamawiający ma wątpliwości co do doświadczenia poszczególnych osób i nie wezwał do uzupełnienia dokumentu w tym zakresie, to może ponownie żądać wyjaśnień. Zamawiający ma bowiem obowiązek całościowej weryfikacji dokumentów i oświadczeń składanych z ofertą. (Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 7 października 2013 r.; sygn. akt KIO 2217/13)
Firma, która użycza swojego doświadczenia głównemu wykonawcy, musi realnie uczestniczyć w realizacji zamówienia
Teza: W trakcie oceny spełniania warunków wiedzy i doświadczenia trzeba dokonywać oceny realności udostępnienia potencjału podmiotu trzeciego. Dlatego niezbędne jest wykazanie rzeczywistej możliwości wykorzystania tego potencjału w trakcie realizacji przedmiotu zamówienia. Jednak ani przepisy ustawy Pzp, ani też przepisy przywołanego rozporządzenia w sprawie dokumentów nie wskazują na bezwzględny obowiązek podwykonawstwa podmiotu trzeciego w odniesieniu do całości przedmiotu zamówienia czy choćby jego części. (Wyrok z 9 października 2013 r.; sygn. akt KIO 2292/13)