Nowe progi stosowania ustawy Pzp trzeba przeliczać zgodnie z aktualnym kursem euro

 Od 1 stycznia 2014 roku obowiązują nowe progi w zakresie procedur udzielania zamówień oraz nowy kurs euro. Warto znać dokładne wartości nowych progów, aby nie popełnić błędu, przy ocenie czy postępowanie należy prowadzić w procedurze krajowej czy unijnej. 

Nieuzupełnienie informacji o przynależności do grupy kapitałowej nie może skutkować zatrzymaniem wadium

Autonomiczny charakter oświadczeń o przynależności bądź nie do grupy kapitałowej powoduje, że nie ma do nich zastosowania instytucja zatrzymania wadium, o której mowa w art. 46 ust. 4a ustawy Pzp. Takie stanowisko zajął Urząd Zamówień Publicznych w najnowszej opinii prawnej.

Można zmienić podmiot trzeci na etapie realizacji zamówienia na inny spełniający wymagania zamawiającego

Dopuszczalna jest zmiana podmiotu trzeciego na etapie realizacji zamówienia. Jednak nowy podmiot musi spełniać warunki udziału w postępowaniu, które spełniała firma udostępniająca swoje zasoby wykonawcy – stwierdził prezes UZP w wyniku kontroli.

Do przetargów poniżej wartości 30.000 euro nie trzeba będzie stosować ustawy Prawo zamówień publicznych

Już niedługo możemy spodziewać się kolejnych zmian przepisów prawa zamówień publicznych. Dotyczą one długo oczekiwanego zwiększenia progu stosowania ustawy Pzp oraz „uwolnienia” przetargów naukowo-badawczych oraz kulturalnych. Obecnie nad rządowym projektem trwają prace w Sejmie.

By unijna dyrektywa obowiązywała prywatną firmę, państwo musi wdrożyć jej przepisy do swojego prawa

Teza W sprawie prowadzonej przeciwko prywatnemu przedsiębiorstwu nie można powoływać się na dyrektywę tylko z tego względu, że ma ono status podmiotu objętego zakresem podmiotowym tej dyrektywy. Europejskie przepisy mają bowiem zastosowanie tylko do firm, które działają w państwach, które transportowały do swojego porządku prawnego dyrektywę. Przy czym zasada ta nie ma zastosowania w przypadku przedsiębiorstw, które realizują usługi użyteczności publicznej regulowane dyrektywą pod kontrolą organu władzy publicznej.Orzeczenie z 12 grudnia 2013 r. w sprawie C-425/12 Portgas