Nie wszystkie omyłki wykonawcy w ofercie zamawiający może poprawić

Teza Należy odrzucić ofertę na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, jeśli niezgodność treści oferty z siwz ma charakter zasadniczy i nieusuwalny. Niezgodność ta powinna dotyczyć sfery i zobowiązania zamawianego w specyfikacji oraz zobowiązania oferowanego w ofercie, tudzież polegać może na sporządzeniu i przedstawieniu oferty w sposób niezgodny z wymaganiami siwz.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 6 października 2014 r.; sygn. akt KIO 1932/14

Nie można wymagać składania różnych dokumentów od wykonawców

Teza Ocena braku podstaw do wykluczenia wykonawcy z postępowania kończy się na poziomie urzędujących członków organu zarządzającego osoby prawnej, która jest wykonawcą w postę-powaniu. Przepisu art. 24 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp nie można poddawać wykładni, która prowadziłaby do nałożenia na wykonawców pochodzących spoza terytorium Polski, tylko z racji różnic w porządkach prawnych, dalej idących wymagań niż względem wykonawców krajowych.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 3 października 2014 r.; sygn. akt KIO 1928/14

Korygując przeoczenie wykonawcy, trzeba rozważyć, jak zmieni się cena oferty

Pytanie: Pytanie Prowadzimy przetarg nieograniczony na szkolenie osób bezrobotnych. Jeden z wykonawców w zestawieniu modułów tematycznych i przypadających na nie godzin wskazał liczbę 150, tak jak wymagaliśmy w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (dalej: siwz). Podał także koszt jednej osobogodziny. Po dokonaniu przez nas podliczeń wychodzi nam 156 godzin, a nie 150, jak zaznaczył oferent. Obliczony w ten sposób koszt szkolenia jest zatem inny niż podany przez wykonawcę. Co należy zrobić?

Komplementariusz w spółce komandytowej nie ma obowiązku potwierdzać swojej niekaralności

Spółka komandytowa, której komplementariuszem jest osoba prawna, to coraz częstszy uczestnik postępowań przetargowych. Zamawiający muszą pamiętać, że w takim przypadku od komplementariusza nie można żądać takich samych dokumentów, jakich wymaga się od wykonawców ubiegających się o zamówienia publiczne. Nie wolno wówczas m.in. wnosić o przedstawienie przez niego informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp.

Jeśli nie wymagano podania VAT, nie można odrzucić oferty zawierającej błędny podatek

Pytanie: Pytanie Wykonawca wskazał końcowe wynagrodzenie zgodnie z naszymi wymaganiami jako kwotę brutto. Poinformował również o cenach netto. Odliczając VAT w wysokości 23%, wychodzi jednak inna suma. To samo dotyczy cen jednostkowych. Podanie kwot netto nie było przez nas wymagane. Prawdopodobnie cena za realizację zamówienia została wyliczona z zastosowaniem niewłaściwego podatku od towarów i usług. Czy powinniśmy odrzucić ofertę?

Dopuszczając równoważne oferty, należy dokładnie opisać swoje oczekiwania

W sytuacji gdy zamawiający dokonuje opisu przedmiotu zamówienia, korzystając z dyspozycji art. 29 ust. 3 ustawy Pzp, powinien sprecyzować zakres minimalnych parametrów równoważności produktów, na podstawie których oceni spełnianie swoich oczekiwań.

Brak informacji o przedmiocie zamówienia nie prowadzi do unieważnienia procedury

Jeśli w ogłoszeniu o zamówienie omyłkowo nie zamieszczono opisu przedmiotu zamówienia, nie oznacza to, że należy unieważnić postępowanie. Informacje dotyczące przedmiotu zamówienia można bowiem znaleźć również w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.