Zwrot wadium przed wyborem najkorzystniejszej oferty nie jest możliwy
Pytanie: Wykonawca nie wyraził zgody na przedłużenie terminu związania ofertą z jednoczesnym przedłużeniem okresu ważności wadium. Postępowanie jest dopiero na etapie badania ofert. Wykonawca domaga się natychmiastowego zwrotu złożonego wadium. Czy zamawiający w świetle obowiązujących przepisów może zwrócić wadium wykonawcy, który podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 2 – przed wyborem oferty najkorzystniejszej lub unieważnieniem postępowania.
Zamawiający nie może zawrzeć umowy do czasu ogłoszenia wyroku Krajowej Izby Odwoławczej
Teza W sytuacji, w której zamawiający zawarł umowę w sprawie zamówienia publicznego, zanim rozpatrzono odwołanie, Krajowa Izba Odwoławcza może wydać wyłącznie rozstrzygnięcie oparte na art. 192 ust. 3 pkt 2 lit. a-c ustawy Pzp, czyli unieważnić umowę, nałożyć karę finansową albo orzec o skróceniu okresu obowiązywania umowy. Niedopuszczalne byłoby nakazanie zamawiającemu wykonania lub powtórzenia czynności lub nakazanie unieważnienia czynności zamawiającego.Wyrok Sądu Okręgowego w Kielcach z 3 października 2014 r.; sygn. akt VII Ga 150/14
Wykonawca może poinformować zamawiającego o podejrzeniu podania nieprawdziwych informacji przez innego oferenta
Pytanie: Posiadamy informacje, iż inny wykonawca składający ofertę nie podał prawdziwych informacji dotyczących swojej działalności. W postępowaniu niezbędne były jedynie oświadczenia, bez składania jakichkolwiek dokumentów. Czy jest jakiś sposób do zmuszenia zamawiającego do sprawdzenia złożonych oświadczeń? Czy ewentualnie przedstawiona sytuacja może stanowić zarzut odwołania?
Uznanie informacji za nieprawdziwe musi być poprzedzone analizą
Wykluczenie wykonawcy na skutek podania nieprawdziwych informacji to radykalna czynność, dlatego podanie nieprawdziwych informacji musi być wykazane w sposób niebudzący wątpliwości.
Umowy na usługi finansowe można zawierać poza Prawem zamówień publicznych
Pytanie: Pytanie Czy do zamówień na subrogację można nie stosować ustawy Pzp zgodnie z art. 4 ust. 3 pkt j ustawy Pzp? Czy umowę dotyczącą tego rodzaju usług wolno podpisać na czas dłuższy niż 4 lata?
Termin na kwestionowanie tajemnicy przedsiębiorstwa
Stosownie do art. 180 ust. 1 ustawy Pzp odwołanie przysługuje wyłącznie od niezgodnej z przepisami ustawy Pzp czynności zamawiającego podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub zaniechania czynności, do której zamawiający jest zobowiązany na podstawie tej ustawy. Z tego też względu odwołanie można wnieść od bezprawnego działania lub zaniechania zamawiającego, a nie na czynności oferenta, który bezpodstawnie zastrzegając pewne informacje, łamie zasadę jawności postępowania.
Podanie nieprawdziwych informacji nie zawsze musi oznaczać wykluczenie wykonawcy
Pytanie: W postępowaniu na usługę szkoleniową, wykonawca, na potwierdzenie spełniania warunku dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia przedłożył wykaz osób, którymi dysponuje oraz podał podstawę dysponowania tymi osobami w formie umów cywilnoprawnych. Ze względu na to, iż była to oferta z najniższą ceną, została wybrana jako najkorzystniejsza. Stosowne zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty zostało przesłane wszystkim wykonawcom. Przed podpisaniem umowy dowiedzieliśmy się, że wybrany wykonawca ogłosił nabór osób do przeprowadzenia tej usługi szkoleniowej. Czy w tej sytuacji należy uznać (zwróciłem się do wykonawcy o przesłanie faxem zawartych umów ze wskazanymi osobami - bezskutecznie), że wykonawca złożył nieprawdziwe informacje w ofercie? A jeżeli tak, to czy należy dokonać unieważnienia czynności wyboru oferty i dokonać ponownej oceny ofert?
Parafowanie załączników do umowy o zamówienie jest nieobowiązkowe
Pytanie: Pytanie Sporządziliśmy kontrakt, którego integralnymi częściami są m.in. oferta wykonawcy i specyfikacja istotnych warunków zamówienia (dalej: siwz). Czy muszą być one parafowane przez obie strony kontraktu? W jaki sposób można uniknąć tej, zbędnej – w naszej opinii – formalności? Czy wystarczające będzie sformułowanie „Integralną częścią umowy jest oferta wykonawcy i siwz”? Czy wolno je wówczas pozostawić bez paraf i nie dołączać ich do umowy?
Otrzymałeś zawiadomienie o tym, że wykonawca przedstawił nieprawdziwe informacje w postępowaniu? Czy traktować je poważnie?
Pytanie: Po odrzuceniu odwołania przez KIO bez jego merytorycznego rozstrzygnięcia, wykonawca przedłożył nam dowody, które wg niego potwierdzają niespełnienie warunku udziału w postępowaniu i poświadczenie nieprawdy przez wybranego wykonawcę, którego oferta została wybrana. Ponadto oferent wystąpił do Prezesa UZP o przeprowadzenie kontroli postępowania. Jeszcze nie podpisaliśmy umowy. Czy możemy na tym etapie wszcząć postępowanie wyjaśniające i żądać od wybranego wykonawcy dodatkowych informacji i na jakiej podstawie?