Złożenie oświadczenia o odpowiedzialności solidarnej wykonawcy i podmiotu trzeciego jest nieobowiązkowe
Pytanie: Problem Czy zamawiający może zastrzec w siwz, iż w przypadku gdy wykonawca powołuje się na zasoby innych podmiotów, jest zobowiązany udowodnić, że będzie dysponował zasobami w trakcie realizacji zamówienia? Ponadto chcemy też zażądać oświadczenia tych podmiotów, iż odpowiadają solidarnie z wykonawcą za szkodę wyrządzoną zamawiającemu wskutek nieudostępnienia zasobów, chyba że nie ponoszą z tego tytułu winy. Brak oświadczenia potraktujemy jako niezgodność oferty z treścią siwz. Czy taki zapis jest prawidłowy?
Zamawiający musi dysponować wszelkimi danymi, aby móc poprawić ofertę
Pytanie: Problem Jak postąpić, w sytuacji gdy w przetargu nieograniczonym na dostawę leków oferent wycenił większą liczbę jednostek niż ta, którą zamawiający określił w formularzu cenowym? Czy odrzucić ofertę na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp (z uwagi na to, że jej treść nie odpowiada treści siwz)? A może dokonać poprawki zgodnie z art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp?
Zamawiający może żądać przedłożenia certyfikatów zamawianych urządzeń
Pytanie: Problem Czy kupując materiały eksploatacyjne do urządzeń np. biurowych, wolno nam żądać dostarczenia jedynie oryginalnych produktów?
Żądania odwołującego nie mogą zmierzać do dostosowania warunków w postępowaniu do posiadanego zaplecza technicznego
Teza Potrzeba zapewnienia w okresie realizacji umowy taboru umożliwiającego ograniczenie emisji substancji szkodliwych na obszarze aglomeracji uzasadnia zamówienie autobusów z roku produkcji 2015 i spełniających najwyższą norm emisji spalin. Jeśli wymaganie to jest identyczne dla wszystkich wykonawców gotowych świadczyć usługę dla zamawiającego to nie dojdzie do naruszenia zasady równego traktowania wykonawców.
Wykonawca może złożyć zaświadczenie z ZUS w formie elektronicznej
Pytanie: Problem Jeden z oferentów przedłożył w przetargu zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami w formie elektronicznego wydruku. W siwz umieściliśmy zapis: „dokumenty wymienione w rozdziale 11 (m.in. zaświadczenie z ZUS) powinny być przedstawione w formie oryginału lub kserokopii poświadczonej przez wykonawcę za zgodność z oryginałem”. Oferent poświadczył zgodność wydruku z oryginałem. Co zrobić w takim przypadku?
Warto sprawdzać rzetelność podmiotów udostępniających wykonawcy zasoby
Pytanie: Problem W przetargu na roboty budowlane złożył ofertę wykonawca, który w wykazie robót podał jedynie te zrealizowane przez firmę udostępniającą mu wiedzę i doświadczenie. Podmiot ten wykonywał wcześniej roboty budowlane na rzecz zamawiającego. Dał się niestety poznać jako wyjątkowo niesolidny kontrahent. Wykonawca, który powołuje się na jego wiedzę i doświadczenie, sam ich nie posiada. Natomiast korzystanie z doświadczenia opisanego podmiotu budzi nasze obawy co do jakości i terminowości wykonania zamówienia. Co w tej sytuacji możemy zrobić?
Uzasadnione potrzeby zamawiającego mogą wskazywać na miejsce realizacji zamówienia
Teza Nie można odmawiać zamawiającemu prawa do takiego opisu przedmiotu zamówienia, dzięki któremu stało by się ono jednym z elementów lokalnej polityki walki z bezrobociem. Zwłaszcza, gdy uwzględni się planowany 25 letni czas realizowanego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przedsięwzięcia. W tym stanie rzeczy sformułowany przez zamawiającego opis przedmiotu zamówienia jest odzwierciedleniem uzasadnionych potrzeb zamawiającego.
To wspólnicy spółki cywilnej, a nie spółka, nabywają wiedzę i doświadczenie
Pytanie: Problem Właściciel firmy złożył referencje na wykonywaną usługę do przetargu nieograniczonego. Dokumenty te były wystawione na spółkę cywilną, której był współwłaścicielem. Czy możemy je uznać?
Przepisy ustawy Pzp nie przewidują możliwości poprawienia braku podpisu w ofercie
Teza Formularz ofertowy nie należy do katalogu oświadczeń i dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp, a zatem nie może być w tym trybie uzupełniony czy poprawiony. W przypadku braku podpisania formularza oferty nie zachodzi również omyłka o jakiej mowa w art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp, bowiem oferta niepodpisana jest z mocy prawa nieważna i nie wywołuje skutków prawnych.
Parafowanie załączników do umowy o zamówienie jest nieobowiązkowe, ale jest zalecaną praktyką
Pytanie: Problem Sporządziliśmy kontrakt, którego integralnymi częściami są m.in. oferta wykonawcy i specyfikacja istotnych warunków zamówienia. Czy muszą być one parafowane przez obie strony kontraktu? W jaki sposób można uniknąć tej, zbędnej – w naszej opinii – formalności? Czy wystarczające będzie sformułowanie „Integralną częścią umowy jest oferta wykonawcy i siwz”? Czy wolno je wówczas pozostawić bez paraf i nie dołączać ich do umowy?