Nazwa spółki cywilnej nie musi zawierać imion i nazwisk wspólników

Pytanie: Problem W postępowaniu otrzymaliśmy ofertę od spółki cywilnej. W kilku złożonych przez nią dokumentach (m.in. formularzu ofertowym i cenowym czy oświadczeniu z art. 22 ustawy Pzp) występuje jedynie nazwa spółki, bez wskazania imion i nazwisk tworzących ją osób. Nie załączono umowy spółki. Ofertę podpisał pełnomocnik upoważniony przez jedynych dwóch wspólników zgodnie z załączonymi wypisami z CEIDG. Czy należy formularze ofertowy i cenowy należy uzupełnić o imiona i nazwiska wspólników na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp, zaś oświadczenia uzupełnić w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp?

Korzystając z prawa opcji, trzeba wskazać minimalny i maksymalny zakres zamówienia

Pytanie: Problem Realizujemy zakup wyposażenia kwaterunkowego z prawem opcji w procedurze przetargu nieograniczonego. Proszę o wskazówki, jak dokonać takiego zamówienia.

Co raz większe znaczenie klauzul społecznych w przetargach

Regulacje prawne mające na celu pomóc zamawiającemu uwzględnić dodatkowe cele społeczne w warunkach realizacji zamówienia publicznego. Tak najogólniej można scharakteryzować klauzule społeczne w zamówieniach. Mimo iż stosowanie ich nadal nie jest zbyt popularne, to ich rola jest ogromna. Przyczyniają się, bowiem do wykonania przetargu nie tylko zgodnie z potrzebami samej jednostki zamawiającej, ale również otoczenia, w którym ona funkcjonuje, często np. mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców itp.

Brak rzetelnego wykazania, że zastrzeżone informację są tajemnicą przedsiębiorstwa skutkuje ujawnieniem danych treści

Z dniem 19 października 2014r. ustawodawca, w wyniku nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, wprowadził do art. 8 ust. 3 tejże ustawy dodatkowy wymóg w zakresie zastrzegania tajemnicy przedsiębiorstwa. Od dnia wejście w życie nowelizacji nie wystarczy już samo zastrzeżenie przez wykonawcę określonych treści jako tajemnicy. Należy przy tym wykazać, że istotnie informacje objęte zastrzeżeniem mają charakter informacji poufnych zasługujących na objęcie ich tajemnicą. Jest to obowiązek wykonawcy, a nie zamawiającego.